Malebné vánoční trhy v pevnosti Königstein v Saském Švýcarsku představují romantickou alternativu k předvánočnímu shonu velkých měst © Festung Königstein gGmbH

Pevnost Königstein zve od 30. listopadu každý ze čtyř adventních víkendů na 24. historicko-romantický vánoční trh. „Königstein – Vánoční pohádka“ je otevřen každou sobotu a neděli o adventních víkendech od 11 do 19 hodin. Výstavy na pevnosti jsou otevřené od 9 hodin. Vstup na trh, události a všechny výstavy je zahrnut ve vstupném do pevnosti.

Vánoční zahrada na zámku Pillnitz © Christmas Garden Deutschland GmbH

Zámek a park v Pillnitz se i tuto zimu promění v zářící pohádkovou krajinu s dechberoucí hrou světel a působivou architekturou a světelnými postavami. Loňská novinka »Christmas Garden« se letos dočká svého opakování. Není divu, nabídku užít si tu sváteční atmosférou využilo v roce 2018 více než 100 tisíc lidí. Na fantastickou zimní procházku se mohou návštěvníci vydávat od 14. listopadu 2019 do 5. ledna 2020.

Barokní zahrada Großsedlitz patří mezi nejvýznamnější barokní zahrady v Německu © Schlösserland Sachsen/Sylvio Dittrich

Na cestě do Drážďan se nachází barokní poklad - zahrada Großsedlitz, která si zachovala stále čitelný záměr svého tvůrce. August Silný ji využíval pro své citrusy a především jako reprezentativní dějiště opulentních slavností. O víkendu 15. a 16. června 2019 se v barokní zahradě konají oslavy 300 let jejího založení: V sobotu dopoledne se v Dolní oranžerii uskuteční vernisáž výstavy fotografií barokních rezidencí v Sasku a Čechách (Untere Orangerie, 11:00). V sobotu večer bude možné zhlédnout od 20:30 hodin barokní spektákl (německy, zvláštní vstupné 22 €/16 €, opakování 22.6.2019). V neděli se konají akce pro rodiny s dětmi i prezentace historické módy, ve společenském sále v Horní oranžérii (Obere Orangerie, Gesellschaftsraum, začátek 11:30). V neděli se na oslavy platí do zahrady zvýšené vstupné (dospělí 8 €/6 €, děti 6 až 16 let 1 €).

Před třemi sty lety se rozsáhlý areál rytířské usedlosti Sedlitz přeměnil ve velkolepou barokní zahradu, která si dodnes ponechala svůj originální ráz. © Schlösserland Sachsen/Thomas Dietrich

Saský kurfiřt August Silný získal Großsedlitz od hraběte z Wackerbarthu, aby tu vybudoval barokní areál po vzoru francouzského zámku ve Versailles a tím i působivý rámec pro slavnost polského Řádu bílé orlice, který obnovil v roce 1705. Slavnost, která měla ohromit a vyznamenat jak polskou, tak i saskou šlechtu, se poté konala v Großsedlitz třináctkrát, a to vždy v den králových jmenin. Letos proběhne „Barokní podívaná a Slavnost polského Řádu bílé orlice“ 13. a 14. července 2019 (německý název akce „Barocker Augenschmaus und das Fest des Polnischen Weißen Adlerordens“). Ponese se v duchu oslav baroka a tří set let od založení zahrady. V době slavností se platí do zahrady zvýšené vstupné (dospělí 8 €/6 €, děti 6 až 16 let 1 €)

Program:

  • 11:00 příjezd krále
  • 12:00 král přijímá dvořany v Horní oranžerii
  • 12:30 obřad Řádu bílé orlice
  • 13:00 barokní tabule
  • od 14:00 prohlídka zahrad za doprovodu krále
  • 16:00 koncert hudebník z Polska a Berlína
  • 17:00 král odchází
  • 18:00 Ples v Horní oranžerii (nutné zakoupit si lístky)

Hlavním tématem 7. saských dnů citrusů je představení zvláštního postavení saských zahrad a jejich vzácných sbírek rostlin v minulosti a současnosti. Saské dny citrusů se konají v Barokní zahradě Großsedlitz. Zahrada se svými dvěma reprezentativními historickými oranžériemi a svým zdravým inventářem pomerančovníků, který nemá v Německu obdoby, je ideálním místem pro akci na toto téma. Výstava poukazuje na různé aspekty kultury oranžérií.

Drahé sbírky vzácných rostlin a jejich zimoviště měly velký význam ve dvorském umění a kultuře. Kromě toho bude představen výběr z velké řady druhů citrusů, jenž je zajímavý a překvapivý nejen pro laiky, ale i pro odborníky. Neboť jeho rozmanitost lze odvodit od sběratelské vášně barokních panovníků a dovednosti zahradníků – není výsledkem moderní genové manipulace.

Na prodejní výstavě nabízí obchodníci jedinečné zboží, týkající se tématu oranžérií, citrusů nebo zahrad, ať už jsou to rostliny pomerančovníků, zahradnické nářadí, citrusové speciality, zahradnická literatura a mnoho dalšího. Akce se koná v Horní oranžérii (Obere Orangerie).

KDY: 25.–26.05.2019 | 10–18 h

KDE: Horní oranžérie (Obere Orangerie) barokní zahrady Großsedlitz

VSTUPNÉ: 7,- € | snížené 5.- €

PARKOVÁNÍ: Místa na parkování se nacházejí přímo u vchodu do parku.

INFORMACE: www.schloesserland-sachsen.de/cs/akce-a-vystavy/detailseite/event/saske-dny-citrusu/10628 (CZ) | www.schloesserland-sachsen.de/de/veranstaltungen-ausstellungen/detailseite/event/saechsische-zitrustage/1738 (DE) | www.drazdany.info/grosssedlitz (CZ)