Vytisknout
Kategorie: Vánoce 2019

Drážďanská štolová slavnost na vánočním trhu Štrýclmarkt © Schutzverband Dresdner Stollen e.V., Claudia Jacquemin

V pořadí 26. Štolová slavnost se koná v sobotu 7.12.2019. Již řadu let je to hlavní událost drážďanského vánočního trhu Štrýclmarkt (Striezelmarkt), kterou každoročně navštíví přes sto tisíc lidí. Oblíbená slavnost začíná ráno před Zwingerem na ulici Taschenberg. Fanfáry, pochodové orchestry a mažoretky se řadí do průvodu. Na pódiu probíhá doprovodný zábavní program, během něhož se formuje celé štolové procesí. Tento historický průvod s několikatunovou obří štolou taženou koňským spřežením, doprovázený zástupci cechů a tradičních řemesel se poté vydává na zhruba hodinovou cestu kolem Rezidenčního zámku a kostela Frauenkirche na vánoční trh Štrýclmarkt. Tam je obří štola zhruba kolem poledne nakrojena a přímo z vozu rozprodána návštěvníkům vánočního trhu. Štolová slavnost se koná každoročně v sobotu před druhým adventem. Den po Štolové slavnosti je v Drážďanech  jediná letošní prodejní neděle, obchody v centru budou mít otevřeno od 12 do 18 hodin.

Na pódiu na náměstí Altmarkt bude přítomen i český tlumočník, aby českým návštěvníkům zprostředkoval průběh slavnosti i vítací proslovy saského kurfiřta Augusta Silného. Na Štrýclmarktu bude obří štola krátce po poledni naříznuta obřím, 1,6 metrů dlouhým, štolovým nožem. Poté se zahájí prodej naporcované obří štoly a na jevišti začne slavnostní program. Zhruba půlkilový kousek štoly stojí šest euro. Drážďanští pekaři darují část výdělku na na podporu vzdělání v oborech pekařství a cukrářství. Zhruba v 15:30 Štolová slavnost na vánočním trhu Štrýclmarkt skončí.

Letošní štola bude mít určitě opět dobrých pár tun. Přesný rozměr a váha letošní štoly jsou až do Štolové slavnosti tajné. Vejdou ve známost vždy až těsně před slavností. Největší atrakcí je ovšem vlastní štolové procesí. Na slavnosti každoročně přijíždí kolem sta tisíce návštěvníků, mezi nimi jsou i tisíce z České republiky.

Štolová slavnost - hlavní informace

KDY: 7.12.2019, 10:30–15:30, start průvodu zhruba kolem jedenácté v ulici Taschenberg. Nakrojení štoly kolem dvanácté na náměstí Altmarkt. | Všechny uvedené časy jsou jen přibližné a mohou se změnit, zejména v důsledku aktuální dopravní situace.

KDE: Trasa průvodu: ulice Taschenberg, ulice Schlossstrasse, zámecká brána Georgentor, ulice Augustusstraße (kolem Knížecího průvodu), ulice Töpferstraße (Hilton), kolem Frauenkirche (mezi nákupním centrem QF a kostelem), ulice Landhausstraße, ulička Schießgasse, ulicí Rampische Straße zpět k Frauenkirche, přes náměstí Neumarkt kolem Dopravního muzea, znovu Augustusstraße, znovu zámecká brána Georgentor, Schlossstraße, náměstí Altmarkt (vánoční trh Štrýclmarkt).

VSTUP ZDARMA

www.stollenfest.de (DE) | www.dresdnerstollenfest.de (DE | EN) | www.drazdany.info/stolova-slavnost (CZ) | český tlumočník na náměstí Altmarkt

 

Trasa štolového průvodu

Trasa štolového průvodu