Drážďanské umělecké sbírky patří mezi nejvýznamnější a nejstarší muzeální instituce na světě. Její kořeny spočívají v tzv. kunstkomoře, což byla sbírka saských kurfiřtů z 16. století, která je dodnes uchovávána v Rezidenčním zámku. V roce 2010 tak Státní umělecké sbírky Drážďany (www.skd.museum) oslavily 450leté výročí svého založení.

více informací


 

Rezidenční zámek | Drážďany

Pohled na Rezidenční zámek z ochozu Zwingeru © Frank Exß (DML-BY)

Rezidenční zámek, stojící v srdci drážďanského Starého města (Altstadt), je místem vzniku a středobodem Státních uměleckých sbírek Drážďany. S otevřením Historické Zelené klenby se Rezidenční zámek rázem stal cílem návštěvníků z celého světa.

více informací


Zwinger | Drážďany

Drážďanský Zwinger © Frank Exß (DML-BY)

Ve Zwingeru je prezentována sbírka porcelánu a Matematicko-fyzikální salón, který skrývá věhlasnou sbírku historických hodin a vědeckých instrumentů, k nimž patří zemské a nebeské globusy, fascinující optické, astronomické a geodetické přístroje k počítání, kreslení a k určování délek, hmotnosti, teploty a tlaku vzduchu. V přilehlé galerijní budově zvané Semperbau se nachází i světově proslulá Obrazárna Starých mistrů.

více informací


Albertinum | Drážďany

 Albertinum | foto © SKD

Po opravě a přestavbě v roce 2010 se nové Albertinum zaměřuje na prezentaci umění od romantismu až do současnosti. V rámci Státních uměleckých sbírek Drážďany nabízí svým návštěvníkům vedle starších prověřených uměleckých děl i výtvory nejnovější, často v zajímavých kontextech.

více informací


Lipsiusbau | Brühlova terasa, Drážďany

 Budova Lipsiusbau | foto © SKD

Mezi kostelem Frauenkirche a Brühlskými terasami vznikl okolo roku 1890 honosný dům pro umění, který se svou skleněnou kopulí v podobě lisu na citrony významně ovlivnil siluetu Drážďan. Umělecká hala v Lipsiově budově ukazuje mimořádné výstavy především současného umění.

více informací


Jägerhof | Drážďany

 Jaegerhof – muzeum lidového umění | foto © SKD

Zámek Jägerhof již od roku 1913 poskytuje zázemí Muzeu saského lidového umění a od 2005 i Sbírce loutek. Leží na novoměstské straně Labe (Neustadt), vzdálený pouze pár minut chůze od drážďanského Rezidenčního zámku a Semperovy opery.

více informací


Uměleckoprůmyslové muzeum v zámku Pillnitz

 Uměleckoprůmyslové muzeum v zámku Pillnitz © SKD

Uměleckoprůmyslové muzeum bylo založeno v roce 1876 jako vzorová sbírka průmyslových a řemeslných výrobků. Ve Vodním paláci (Wasserpalais) je vystaveno umělecké řemeslo ze 17. a 18. století a návštěvníkům otvírá své brány od počátku května do konce října. Od roku 1964 sídlí ve Vodním a Horním paláci zámeckého areálu v Pillnitz.

více informací


Nabídky pro ŠKOLY a ŠKOLKY

Foto

Státní umělecké sbírky Drážďany nabízejí ve svých trvalých i dočasných expozicích českým školním třídám a dětským kolektivům provázení a workshopy pod vedením zkušených muzejních pedagogů s tlumočníkem.

více informací


CELOROČNÍ VSTUPENKA: Muzea a galerie Státních uměleckých sbírek

Celoroční vstupenka do všech muzeí a galerií Státních uměleckých sbírek Drážďany je skvělou příležitostí jak si cenově výhodně a hlavně pohodlně a bez spěchání prohlédnout světově významné sbírky umění.

více informací