Foto: Pravá drážďanská štola s pečetí a označením EU © Schutzverband Dresdner Stollen e.V.

Pouze štoly označené drážďanskou štolovou pečetí jsou ty pravé drážďanské vánoční štoly.

Pekař s pravou drážďanskou štolou © Schutzverband Dresdner Stollen e.V.

Dnes vyrábí drážďanskou štolu zhruba 130 drážďanských pekařů a cukrářů. A i když je základní recept na štolu stejný, má i přesto každý pekař svou rodinnou recepturu, která se většinou předává z generace na generaci.

Obří drážďanská štola při Štolové slavnosti. Jednou z novinek letošní štolové slavnosti dne 06.12.2014 bude, že vůz s obří štolou potáhne majestátní čtyřspřeží hnědáků. © Sylvio Dittrich LHD

Štolová slavnost, německy »Stollenfest«, se koná v sobotu o druhém adventním víkendu a certifikovaná drážďanská pekařství a cukrářství na ni společně pečou obří štolu. Asi nejznámější saský panovník August Silný rád pořádal velkolepé a bouřlivé barokní slavnosti. V roce 1730 si pro jednu z nich, nazvanou »Zeithainer Lustlager« čili  »Zeithainský tábor rozkoše a radosti«, nechal upéct obří štolu o váze 1,8 tun a zhotovit obrovský nůž na její nakrojení. Augustova obří štola byla pečena několik dní ve speciálně pro ni zhotovené peci. Dnes již pekaři obří štolu nepečou jako jeden velký kus, ale rozdělí si práci a každé pekařství upeče několik 8kilových plátů, které se pak slepí cukrovou hmotou, takže z nich vznikne několikatunové dílo.

Foto: Ideální hmotnost štoly jsou čtyři libry © Schutzverband Dresdner Stollen e.V.

Bez drážďanské štoly si v Sasku neumí Vánoce představit asi nikdo. »Půlku, prosím!« Tak to můžete říct pouze, kupujete-li si polovinu tradiční štoly čtyřlibrové, která v přepočtu váží zhruba dvě kila. Její polovina má pak tedy necelé kilo.

Foto: Štolová pečeť © Schutzverband Dresdner Stollen e.V.

Štolová pečeť slouží jako vyznamenání nejvyšší kvality a jako značka pravosti.