Drážďany / Königstein, 10.09.2013, tisková zprávaTIP NA NEDĚLNÍ VÝLET: Slavnost nejhlubší saské studny
Akce a zábava pro celou rodinu na pevnosti Königstein v neděli 15.09.2013


 
FOTO: V neděli 15.09.2013 pořádá pevnost Königstein slavnost nejhlubší saské studny se spoustou akcí a soutěží pro děti a zábavou pro celou rodinu. © Festung Königstein, S. Thiel www.drazdany.info/images/stories/koenigstein/studnicni-slavnost-pevnost-koenigstein.jpeg

FOTO: Pohled na hradby a vstupní část pevnosti Königstein, která leží v Saském Švýcarsku, jen pár kilometrů od českého hraničního přechodu Hřensko © Simone Kühn, Thiel PR
http://koenigstein.drazdany.info/presse/pevnost-koenigstein-SimoneKuehn_THIEL-PR.jpg

FOTO: Pohled na město Königstein, které leží jen pár kilometrů od českého hraničního přechodu Hřensko © Bernd Walther
http://koenigstein.drazdany.info/presse/foto2_pohled-z-pevnosti-na-mesto-Koenigstein.jpg

FOTO: Königsteiská studna je nejhlubší v Sasku. Na její ochranu byl postaven dokonce zvláštní dům. V tomto "Studničním domě" dříve bydlel také studnař, který se o studnu staral, čistil ji a opravoval zařízení na čerpání vody. Jednou ročně se na pevnosti Königstein pořádá na počest této studny Studniční slavnost přinášející zábavu a nové poznatky pro celou rodinu.© Festung Königstein
http://koenigstein.drazdany.info/presse/foto3_studnicni-mistnost.jpg
http://koenigstein.drazdany.info/presse/foto4_pohled-do-nitra-studny.jpg


Königsteinská studna je nejhlubší v Sasku. Na její ochranu byl postaven dokonce zvláštní dům. © Festung Königstein

V neděli 15.09.2013 (11–17 h) se na Pevnosti Königstein koná Studniční slavnost čili »Brunnenfest«. Letos je tomu totiž již 444 let, co byla dostavěna pevnostní studna, jež je nejhlubší v Sasku a druhá nejhlubší v Německu. Od 11 do 17 hodin je přichystán pestrý program na téma voda a hornictví. Mj. naučné i zábavné atrakce pro celou rodinu, soutěže, malování a výtvarná dílna pro děti.

Geobiolog Dieter Garten odhalí návštěvníkům tajemství proutkařského umění. V domě »Brunnenhaus« (studniční dům) se bude předvádět historické čerpací zařízení pocházjící ze začátku dvacátého století. A jako každý rok si mohou návštěvníci slavnosti nechat zdarma provést analýzu vzorku vlastní přinesené vody.

Na ty nejmenší čekají zábavné hry na pohádková témata, výtvarná dílna a malování, jakož i různé soutěže. U pohádkového pramene »Märchenbrunnern« (tj. zdobný bazének s vodou) si děti mohou vyzkoušet svou šikovnost při rybaření a přenášení vody. Kdo chce, může pak u ohně opékat chlebové těsto, což je oblíbená táboráková zábava dětí v Německu, která se německy nazývá »Knüppelbrotbacken«.

V Posádkovém kostele »Garnisonskirche« zazní od 12 do 16 hodin každou celou hodinu patnáctiminutový varhanní koncert s melodiema na téma voda. Na zdejší jedinečné Jemnichovy varhany zahraje Jörg Frenzel. Na tyto koncerty není zapotřebí žádná zvláštní vstupenka. 

Vstupné do pevnosti zahrnuje všechny výstavy, soutěže i akce a je stejné jako ve všední den. 

A jaká je historie oné pověstné könisteinské studny?

Psal se 10. srpen léta Páně 1569, když na Königsteinu po šestiletém hloubení ohlásil hornický mistr Martin Planer dokončení nové, 152,5 metrů hluboké studny. Svého času fantastický výkon v oboru hornictví, z technického hlediska skutečné mistrovské dílo. Vyhloubením studny bylo dosaženo nezávislého zásobování pitnou vodou, tedy hlavního předpokladu, aby se ze středověkého hradu mohla stát nedobytná pevnost.

444 let stará königsteinská studna je druhou nejhlubší studnou v Německu a řadí se mezi nejhlubší studny na světě. Freiberští a marienberkští horníci ji vyhloubili v průběhu let 1566 až 1569. Voda se zprvu čerpala pomocí žentouru, později šlapacím kolem a od roku 1871 silou parního stroje. V roce 1912 bylo do provozu uvedeno elektricky poháněné čerpadlo. Studna, kterou od roku 1737 chrání studniční dům tzv. »Brunnenhaus« slouží dodnes, v současnosti však jen k zavlažování pevnostního parku. 

U pohádkového pramene »Märchenbrunnern« si děti mohou vyzkoušet svou šikovnost při rybaření. © Festung Königstein, S. Thiel

Co je na pevnosti ještě k vidění?

Kromě stálých expozic probíhá na Königsteinu až do začátku listopadu speciální výstava k 200letému výročí napoleonských válek v Sasku s tajemným názvem „Napoleon a Sasko - smlouva s ďáblem?

Z historie pevnosti Königstein

Pevnost Königstein je jednou z největších náhorních pevností v Evropě a jednou z hlavních turistických atrakcí v Sasku. Obklopena fascinující skalní krajinou Labských pískovců, ve výšce 247 metrů nad řekou Labe, je již z dálky zřetelně viditelnou dominantou. Plošina pevnosti má téměř 10 hektarů, na nichž se nachází více než 50 jednotlivých staveb z různých epoch 700leté historie pevnosti. O dějinách pevnosti se dozvíte z mnoha zdejších stálých výstav, k nimž jsou k dispozici také české texty.

Německý název akce: Königsteiner Brunnenfest 


Základní informace

KDY: 15.09.2013 11–17 h | pevnost otevřena 9–18 h (pokladna zavírá vždy o hodinu dříve)

KDE: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | koordináty 50° 55' 8.48'' SŠ, 14° 3' 24.23'' VD | příjezd/mapa www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html

VSTUPNÉ: obsahuje použití výtahu a vstup na všechny výstavy
dospělí 8 €, zlevněné 6 €, rodinné tj. max. 4 děti do 16 let + 2 dosp. 21 €

audioguide v češtině 2,50 € (k dispozici jsou i další jazyky)

ke každému audioprůvodci za 2,50 € je jeden dětský audioguide (6-12 let) zdarma

informace v češtině www.festung-koenigstein.de

český blog www.drazdany.info/koenigstein

německý facebook www.facebook.com/SchonErobert


Další tiskové zprávy ze Saska a Drážďan:

RSS 2.0

www.drazdany.info/presse?format=feed&type=rss

Atom 1.0

www.drazdany.info/presse?format=feed&type=atom