Drážďanský zpravodaj: 3. Advent 2011

Drážďany na 3. advent: Co má společného pyramida, svícen a kominík?

Dobrý den,

Nejstarší německý vánoční trh Štrýclmarkt zažije v pátek 9.12. jednu premiéru. Poprvé v historii smějí mít stánky otevřeno do 23 hodin večer.

Tématem nadcházejícího víkendu bude na Štrýclmarktu krušnohorské lidové řezbářské a soustružnické umění, konkrétně v sobotu se koná slavnost vánoční pyramidy a v neděli slavnost obloukového svícnu. Proto se ve zpravodaji zmíníme o historii a významu těchto původně krušnohorských vánočních symbolů.

A v rámci našeho seriálu „Drážďany z výšky“ se vypravíme na poněkud krkolomný a dobrodružný výstup na věž kostela Dreikönigskirche. Ale věřte, že tento výkon se vyplatí. Budete odměněni úchvatným výhledem na čtvrť Neustadt ležící na pravém břehu Labe i na historické centrum Drážďan v protisvětle.

Drážďanská Semperova opera má svůj pravidelný každoroční adventní repertoár. Jeho součástí je i Čajkovského dvouaktový balet Louskáček, který diváky zavede do magického světa vánoc.

A v závěru Vám představíme další z osmi drážďanských vánočních trhů. Tentokrát navštívíme středověké vánoce na nádvoří zámecké stáje Stallhof a ponoříme se do světa starodávných řemesel, zavítáme na přestavení kejklířů a chrličů ohně a ochutnáme středověké dobroty.

Máte-li vyhlídnuto nějaké „své“ speciální drážďanské téma, můžete nás kdykoliv kontaktovat, telefonicky či mailem. S radostí Vám připravíme podkladové materiály v češtině, včetně fotografií a v případě potřeby Vám zprostředkujeme partnery pro interview či domluvíme termíny schůzek včetně tlumočení. Drážďanský adventní zpravodaj připravuje a vydává Česko německá agentura pro komunikaci z pověření Města Drážďany.

Přejeme Vám krásné dny a těšíme se na shledanou v adventních Drážďanech!

Susanne Gertoberens a Pavla Kopecká

Susanne Gertoberens • Deutsch -Tschechische Agentur für Kommunikation
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.www.susanne-gertoberens.de (DE)
mobil +49 172 2876891 • ☎ +49 351 88961071

- - -

Dresden Marketing GmbH • Referent Presse- und Öffentlichkeitsarbeit
Messering 7, 01067 Dresden • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
fax +49 351 50173-137 • ☎ +49 351 50173-130


Drážďanský zpravodaj ke stažení jako PDF soubor (cca 1 MB)


Obsah aktuálního vydání

Hlavní zprávy

VÁNOČNÍ TRHY: Dlouhá noc na Štrýclmarktu

ŠTRÝCLMARKT: Slavnost obloukového svícnu a vánoční pyramidy

ZAJÍMAVOST: Odkud se vzala vánoční pyramida?

SYMBOL: Obloukový vánoční svícen zdobí okna saských domů

DRÁŽĎANY Z VÝŠKY (III.): Věž kostela Dreikönigskirche

DREIKÖNIGSKIRCHE: Výběr z vánočního programu

SEMPEROVA OPERA: „Louskáček“ – balet ve dvou aktech

VÁNOČNÍ DOBROTY (III.): Osudy kominíka ze švestek...

VÁNOČNÍ TRH NA ZÁMKU: Spektakulární výprava do středověku

FOTOGRAFIE PRO TISK: Drážďanský mediální server

Odkazy na další informace

PRODEJNÍ NEDĚLE: Čtvrtý advent (18.12. 12-18 h)

ADVENT V DRÁŽĎANECH: program trhů, výstav, koncertů...

BROŽURA: Drážďany o vánoční době 2011

ADVENTNÍ VLAKY: Z Ústí na Labem do Drážďan na vánoční trhy

Odkazy na minulé drážďanské zpravodaje

Zkratky a vysvětlivky

Tiráž


Hlavní zprávy

VÁNOČNÍ TRHY: Dlouhá noc na Štrýclmarktu

DE: Sternstunden, Striezelmarkt, Altmarkt

KDY: 9.12.2011, stánky na Štrýclmarktu mají otevřeno do 23 h

http://vanoce.drazdany.info

Foto: Pohled na vánoční trh Štrýclmarkt © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio DittrichV pátek 9.12. bude vánoční trh Štrýclmarkt poprvé v histroii otevřen až do 23 hodin večer. Obchodníci ve 233 vánočně vyzdobených stáncích v tento den vyberou ze svého sortimentu jeden výrobek, který nabídnou se slevou. Tyto produkty a jejich ceny budou označeny velkou zlatožlutou vánoční hvězdou s logem drážďanského Štrýclmarktu.

Kromě toho bude celý den probíhat hudební a zábavný program na tržištním jevišti.

Pro obchody a nákupní centra platí v tento den běžné zavírací doby, tj. např. nákupní centrum Centrum Galerie na ulici Prager Strasse zavírá v osm hodin večer a nákupní centrum Altmarkt-Galerie na západní straně náměstí Altmarkt v devět večer.

Foto: Pohled na vánoční trh Štrýclmarkt © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

ŠTRÝCLMARKT: Slavnost obloukového svícnu a vánoční pyramidy

DE: Pyramidenfest und Schwibbogenfest, Striezelmarkt, Altmarkt

KDY: 10. a 11.12.2011 na vánočním trhu Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt

Foto: Obloukový svícen na vánočním trhu Štrýclmarkt © LH Dresden / Sylvio DittrichV sobotu 10.12.2011 se na vánočním trhu Štrýclmarkt konají Slavnosti vánoční pyramidy. V rámci těchto slavností se v 14:00 uskuteční pěvecká soutěž. Zúčastní se jí děti a mládež od 6 do 16 let. Poté zhruba v 14.45 zazní vánoční písně v rámci koncertu Gerda Christiana a cca v 15.30 následuje vyhlášení a ocenění vítězů pěvecké soutěže. Vítězové a vítězky soutěže obdrží tradiční dřevěné vánoční pyramidy, které jim osobně předá předseda svazu krušnohorských uměleckých řemeslníků a výrobců hraček Dieter Uhlmann. Vánoční pyramida je hlavní dominantou mnoha saských a krušnohorských vánočních trhů. V miniaturní formě zdobí spolu se obloukovým svícnem “Schwibbogen” o vánocích okna i obýváky saských domácností.

V neděli 11.12.2010 se na počest krušnohorských řezbářů uskuteční Slavnosti obloukového vánočního svícnu. Při této příležitosti oživí písně a tance vánoční tradice a zvyklosti krušnohorských uměleckých řemeslníků.

Foto: Vánoční trh Štrýclmarkt © LH Dresden / Sylvio Dittrich

ZAJÍMAVOST: Odkud se vzala vánoční pyramida?

Foto: Vánoční pyramida na Štrýclmarktu © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

Vánoční pyramida (DE: Weihnachtspyramide) je ozdobný stojánky na svíčky a používá se v Sasku jako předvánoční dekorace pokoje či k vyzdobení venkovních prostor. Výroba a používání těchto pyramid je nedílnou součástí lidového umění a zvyků v Krušných horách. Pyramidy většinou mají většinou několik otáčivých stupínků s křesťanskými (např. andělé či narození Ježíše Krista), ale i světskými tématy (např. obrazy ze života horníků a dřevorubců). Tradiční pyramidy jsou konstruovány tak, aby stoupající teplo ze svíčky pyramidu roztáčelo prostřednictvím větrné růžice na špici.

Světlo mělo v zimních dobách napomoci odvrátit zlo a neštěstí, stejně jako ve středověku větvě stále zelených stromů zavěšované do obytných místností. Pyramida jako stojan na svíce pochází z konce 18. století, z doby kdy krušnohorští řezbáři a soustružníci v zimě vyráběli malebné dřevěné vánoční ozdoby. Právě jejich umění můžete na většině saských vánočních trhů obdivovat ještě i dnes. Vánoční pyramidy byly dlouho dobu pouze adventní ozdobou domácností. Na náměstí krušnohorských vesnic a městeček se dostaly poprvé až ve třicátých letech dvacátého století. První pyramidu tak postavilo městečko Frohnau v prosinci roku 1933. Drážďanská pyramida pochází z roku 1997, je šestiposchoďová a měří 14,62 metru, čímž je největší vánoční pyramidou na světě, která byla v Krušných horách vyrobena.

SYMBOL: Obloukový vánoční svícen zdobí okna saských domů

Foto: Obloukový svícen na vánočním trhu Štrýclmarkt © LH Dresden / Sylvio DittrichVstupu na vánoční trh Štrýclmarkt dominuje od roku 2010 obrovský vánoční oblouk (DE: Schwibbogen). Byl vytvořen v krušnohorské vesničce Gahlenz, je 13 metrů široký a 6 metrů vysoký a dá se na něj vystoupit po malých schůdkách, tak že získáte překrásný pohled na celý vánoční trh Štrýclmarkt. Oblouk je zvětšeninou tradiční saské a krušnohorské vánoční dekorace – obloukového svícnu. Světlo mělo v adventním čase v krušnohorských hornických městečkách odjakživa velký význam a magickou ochrannou sílu a proto je jednou z nejdůležitějších postav vánočního trhu také krušnohorský anděl světla. Obloukový tvar svícnu připomíná výztuhu vstupů do šachet krušnohorských dolů. Původně tyto svícny vstupy do dolů skutečně zdobily, a to v den vánoční mešní směny. Oblouky tehdy vyráběli důlní kováři a horníci jej vyzdobili světly a chvojím. Tradice adventních mešních směn se dodnes uchovala v řadě krušnohorských horních měst. Malé svícny zdobí okna téměř všech saských domácností po celý čas adventu až do Tří králů. Svícny vyrábí krušnohorští řezbáři a soustružníci a jejich výroba se rozšířila v 18. století. Krušné hory byly od 12. století významným zdrojem rudných surovin a města zbohatla jejich dobýváním. Od konce 16. století se těžba přestala vyplácet a místní obyvatelé si museli najít alternativní zdroje obživy. Hlavní surovinou se stalo dřevo a v oblasti vznikla řada řezbářských a soustružnických cechů.

Foto: Obloukový svícen na vánočním trhu Štrýclmarkt © LH Dresden / Sylvio Dittrich

DRÁŽĎANY Z VÝŠKY (III.): Věž kostela Dreikönigskirche

DE: Turm der Dreikönigskirche – Haus der Kirche

KDE: Hauptstraße 23, 01097 Dresden, tel. + 49 (0) 351 8124 101

KDY: listopad - únor: st 12-16 h, čt - pá 10-16 h, so 10.-17 h, ne + svátky 11:30-16:30

březen - říjen: út 11:30-16 h, st - so 11.-17 h, ne+svátky 11:30-17 h

VSTUPNÉ: 2 € / 1,50 € / děti do 10 let zdarma, pokladna zavírá o půlhodinu dříve než věž

Foto: Věž kostela Dreikönigskirche © drazdany.infoVypravíte-li se procházkou na pravou stranu Labe na vánoční trhy na ulici Hauptstrasse, které začínají u sochy Zlatého jezdce obřím lunaparkovým kolem, uvidíte asi tak v polovině této ulice na její západní straně 87,5 metrů vysokou věž evangelického kostela Dreikönigskirche.

Vchod do Dreikönigskirche je z ulice Hauptstrasse. Uvnitř se na pravé straně interiéru nachází informační pult, kde si lze zakoupit vstupenky na výstup na věž. Interiér kostela s oltářem a vzácným kamenným reliéfem nazvaným „Tanec smrti“ také stojí za prohlédnutí. Po zakoupení vstupenek musíte vyjít opět z kostela ven na ulici Hauptstrasse a budovu kostela obejít, jelikož na věž se vchází zadním vchodem zvenku. Z věže kostela se Vám naskytne překrásný výhled na historické město. Vzhledem k tomu, že historický střed Drážďan leží od věže směrem na jih, uvidíte v odpoledních hodinách město v protisvětle. Věž je otevřena v týdnu jen do čtyř hodin odpoledne a o víkendu o půlhodinu déle. Pokladna zavírá vždy půlhodinu před zavřením věže.

Kostel, který dnes nese jméno Tříkrálový, poprvé zmiňují listiny v roce 1421. V minulosti byl několikrát zničen a znovu postaven. Také při velkém požáru v roce 1685 byl kostel značně poškozen. Tři roky tehdy trvalo, než se v kostele opět mohly konat bohoslužby. Kompletní rekonstrukce však trvala až do roku 1730 a prováděl ji stavitel barokního kostela Frauenkirche George Bähr.

Na pokyn katolického kurfiřta Augusta Silného byla však krátce po dokončení rekonstrukce nařízena jeho demolice, jelikož kostel prý narušoval zornou osu na nově vybudovanou hlavní třídu. Jako nové místo pro kostel byl zvolen pozemek bývalého hřbitova starých Drážďan. Aby panovník předešel protestům ze strany evangelické obce, zaplatil většinu nákladů na výstavbu nového kostela. Ten byl vybudován podle návrhu Daniela Pöppelmanna, stavitele drážďanského Zwingeru a dokončen roku 1857. Při bombardování v únoru 1945 kostel vyhořel a až do roku 1984 zde stála jen jeho ruina se zachovanou věží. Od roku 1984 do roku 1990 probíhala rekonstrukce, přičemž byl prostor kostela výrazně zmenšen a přistavěny konferenční prostory, v nichž v letech 1990-93 zasedal Saský zemský parlament.

Foto: Věž kostela Dreikönigskirche © drazdany.info

DREIKÖNIGSKIRCHE: Výběr z vánočního programu

Foto: Oltář v kostele Dreikönigskirche © Barockviertel e.V.KDE: Hauptstraße 23, 01097 Dresden, tel. + 49 (0) 351 8124 101

www.hdk-dkk.de (DE)

Drážďanský komorní sbor, motety a písně o Vánocích, 17.12.2011, 19:30

Adventní koncert sboru Dresdner Motettenchor, 15.12.2011, 19:30

Vánoční hudba se sborem Neuer Chor Dresden e.V., 10.12.2011, 16 a 19

Foto: Oltář v kostele Dreikönigskirche © Barockviertel e.V.

SEMPEROVA OPERA: „Louskáček“ – balet ve dvou aktech

DE: Der Nussknacker | Semperova opera, náměstí Theaterplatz

9. / 13. / 27.12.2011, 19 h | 3. / 5.12.2011, 14 a 19 h | 23.12.2011, 18 h | 25.12.2011, 14:30 a 19:30, celkový čas 2 h 30 minut

www.semperoper.de (CZ / DE / EN)

Foto: Oleg Klymyuk (Drosselmeier), žáci a studenti taneční školy Palucca | © Costin RaduPohádkový balet o dvou aktech Petra Iljiče Čajkovského patří k tradičnímu adventnímu repertoáru Semperovy opery. Jeho magická vánoční tématika, vyprávějící o dívce Marii, která pod vánočním stromkem objeví zcela úchvatný dárek, který si okamžitě zamiluje. Ano, tím dárkem je dřevěná figurka, malý louskáček na ořechy. Tento panáček vzápětí oživne a zavede Marii i diváky sledující tento kouzelný balet do říše vánoc a dětských snů.

Premiéra baletu Louskáček Petra I.Čajkovského se konala v Sankt Petersburgu v roce 1892. V současné době balet patří k nejčastěji uváděným baletům na světě. Nanejvýš melodická hudba bohatě a s mnoha obměnami podmalovává a ilustruje, jak atmosféru a prozaické scény vánočních svátků, tak i velkolepé tance v zábavné snové části. Produkce baletu Semperovy opery klade důraz na tradiční a zároveň nápadité verze díla a pohádku přenáší do prostředí drážďanských vánoc. Autory choreografie jsou Aaron S. Watkin a Jason Beechey.

Foto: Oleg Klymyuk (Drosselmeier), žáci a studenti taneční školy Palucca | © Costin Radu

VÁNOČNÍ DOBROTY (III.): Osudy kominíka ze švestek...

Foto: Postava kominíka ze švestek © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio DittrichMožná jste jeho existenci ještě nezaznamenali. Ale kominík ze sušených švestek Pflaumntofl (DE: Pflaumentoffel) je jednou z ústředních figurek drážďanského vánočního trhu Štrýclmarkt. Můžete jej uvidět na mnoha místech. Například v jihovýchodním rohu náměstí Altmarkt, tam kde je dětský vánoční koutek, má Pflaumntofl svůj domek. V tomto domečku mohou děti zkusit tuto figurku samy sestavit. Všechno potřebné je v domečku k dispozici. Hlavu panáčka tvoří papírová koule, jeho tělo sušené švestky navlečené na dřevěných špejlích a pak už je třeba jen zlatá fólie na límec, černý papír na cylindr a papírový žebřík do panáčkovy ruky. Jméno Pflaumntofl je složené ze dvou slov. Prvním je Pflaume čili švestka a druhým je Toffel, což v nářečí znamená něco jako nešikovný člověk. Historickou předlohou panáčka jsou malí sedmi až osmiletí osiřelí kominičtí učedníci, kteří byly zaměstnáváni v polovině sedmnáctého století u saských kominických mistrů, aby čistili dlouhé a úzké komíny měšťanských domů. Jako figurka vzpomínající na tyto kominické učedníky je Pflaumntofl doložen poprvé o vánocích roku 1801. Děti z chudých krušnohorských rodin tvořily tyto postavičky a prodávaly je na vánočních trzích. Tento prodej byl koncem 19. století kritizován a 1910 zakázán.

Foto: Postava kominíka ze švestek © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

VÁNOČNÍ TRH NA ZÁMKU: Spektakulární výprava do středověku

DE: Mittelalter-Weihnacht im Stallhof Dresden, hinter dem Verkehrsmuseum

KDE: na nádvoří zámecké stáje Stallhof , naproti kostelu Frauenkirche, mezi budovou Johanneum (Muzeum dopravy) a zámkem, koordináty: 51.052476,13.738944

KDY: otevřeno do 23.12.2011 a 27.-30.12.2011, denně 11 až 21:30

VSTUPNÉ: 3 € / 2 € (platí se pouze o víkendech)

www.mittelalter-weihnacht.de (DE)

Foto: Tabule jako pro saského kurfiřta. Středověké vánoce na zámeckém nádvoří © SündenfreiDrážďany mají letos osm vánočních trhů. Mezi ty nejkrásnější patří středověký vánoční trh na nádvoří zámecké stáje Stallhof s nádhernou kulisou klasických historických nástěnných maleb zámecké fasády. Vchod je hned za budovou Muzea dopravy Johanneum, v blízkosti kostela Frauenkirche a možná již z dálky uslyšíte trumpety a středověké hudební nástroje, na které tam denně vyhrávají muzikanti. O víkendech se platí vstupné, během týdne je vstup zdarma. Večer je velkou atrakcí společné koupání ve dřevěných vědrech. Na celkem 44 středověkých stáncích trhu jsou k dostání i dobové dobroty a nápoje a uvidíte tu starodávné řezbáře, soustružníky, hrnčíře, neckáře, provazníky, kožešníky a řemenáře, kabátníky, truhláře, kováře a lžičkáře. A ohřát se můžete u kováře, ale také u sálajícího tepla pekařovy pece na dřevěné uhlí, nebo u grilovaných specialit, ochutnat horkou medovinu, vína a ovocné lektvary. Středověcí muzikanti tu budou hrát, o třetím adventu čtyřčlenná skupina „Satolstelamanderfanz“ představí svůj pestrý repertoár a zahraje na hudební nástroje, které jste možná ještě nikdy neviděli a ani netušíte, že existují. Každou půlhodinu vystoupí chrliči ohně a kouzelníci, rytíř na jednorožci rozdá těm nejmenším kolem čtvrté hodiny odpolední sladkosti. Jako jeden z mála vánočních trhů má ten ve Stallhofu otevřeno i po vánočních svátcích.

Foto: Tabule jako pro saského kurfiřta. Středověké vánoce na zámeckém nádvoří © Sündenfrei

FOTOGRAFIE PRO TISK: Drážďanský mediální server

download fotografií vánočních Drážďan v tiskové kvalitě www.mediaserver.dresden.de (DE / EN)

Máte-li zájem od fotografie vánočních Drážďan, můžete se zaregistrovat na oficiálním mediálním serveru.

Registrační formulář na adrese www.mediaserver.dresden.de/register.php je k dispozici v angličtině a v němčině, jazyk se přepíná v horní části stránky. Při registraci je nutné vyplnit jméno, příjmení a adresu, případně i jméno periodika, v němž fotografie budou otištěny a souhlasit s podmínkami používání serveru. Některé fotografie jsou k dispozici i bez registrace, ale je to jen velmi omezený výběr. Po registraci se pomocí uživatelského jména (Username) a hesla (Password) přihlásíte a zadáte slovo „Striezelmarkt“. Zobrazí se Vám dostupné fotografie včetně popisu v angličtině a v němčině a jména autora, které je vždy nutno u fotografií uvádět. Pro snadnější stažení fotografií můžete využít funkci „my collection baskets“, která Vám umožní vybrané fotografie ukládat do složek, které lze posléze najednou stáhnout v jednom komprimovaném souboru zip.

Několik fotografií v tiskové kvalitě si můžete stáhnout také přímo na těchto adresách:

Foto: Vánoční trh Štrýclmark v Drážďanech © Torsten Hufsky

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_Torsten_Hufsky.jpg

Foto: Obří klasický krušnohorský obloukový svícen © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00316_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Stánky na drážďanském Štrýclmarktu. © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00563_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Nostalgický kolotoč na vánočním trhu Štrýclmarkt © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00567_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Krušnohorský svícen, vstup na Štrýclmarkt © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00408_SylvioDittrich.jpg

Foto: Tříkrálový kostel Dreikönigskriche v Drážďanech © drazdany.info

http://mesto.drazdany.info/presse/vanoce2011/foto_pro_tisk/100_5522_18-12-2010_drazdany-info.jpg

Foto: Středověké vánoce na nádvoří zámecké stáje Stallhof. Tabule pro saského kurfiřta. © Sündenfrei

http://mesto.drazdany.info/presse/vanoce2011/foto_pro_tisk/StallhofKurfuerstlicheTafel_suendenfrei.jpg

Foto: Krušnohorská vánoční pyramida na vánočním trhu Štrýclmarkt © LH Dresden / Sylvio Dittrich

http://mesto.drazdany.info/presse/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt_2009_03600_SylvioDittrich.jpg

Odkazy na další informace

Následující témata byla obsažena v některém z minulých zpravodajů, proto uvádíme jen odkazy:

PRODEJNÍ NEDĚLE: Čtvrtý advent (18.12. 12-18 h)

http://mesto.drazdany.info/prodejni-nedele (CZ)

ADVENT V DRÁŽĎANECH: program trhů, výstav, koncertů...

http://mesto.drazdany.info/vanoce (CZ)

BROŽURA: Drážďany o vánoční době 2011

http://mesto.drazdany.info/brozura-vanoce (CZ)

ADVENTNÍ VLAKY: Z Ústí na Labem do Drážďan na vánoční trhy

http://mesto.drazdany.info/adventni-vlaky (CZ)

Upozornění: Regionální jízdenka LABE-ELBE platí také jako jednodenní jízdenka na městskou dopravu v Drážďanech i na tamní příměstské vlaky, jimiž lze podniknout výlet například do Míšně nebo na zámek Moritzburg, kde je v současné době k vidění nová výstava o filmu Tři oříšky pro Popelku. Jízdenka Labe-Elbe neplatí na vlaky EuroCity (EC), ale pouze na regionální dopravu a na mimořádné víkendové adventní vlaky, které jedou o adventních víkendech vždy ráno z Ústí nad Labem do Drážďan a odpoledne zpět.

Odkazy na minulé drážďanské zpravodaje

Řadu aktuálních prosincových akcí najdete také ve dvou minulých vydáních zpravodaje viz:

http://mesto.drazdany.info/presse/79-dmg/259-drazdansky-zpravodaj-2011-listopad

http://mesto.drazdany.info/presse/79-dmg/276-drazdansky-zpravodaj-2011-prosinec

http://mesto.drazdany.info/presse/79-dmg/282-drazdansky-zpravodaj-1advent

http://mesto.drazdany.info/presse/79-dmg/288-drazdansky-zpravodaj-2advent

Zkratky a vysvětlivky

CZ - česky • DE - německy / originální německý titul • EN - anglicky • RU - rusky • IT – italsky • JA – japonsky • ZH – čínsky • skd - Staatliche Kunstsammlungen Dresden - Státní umělecké sbírky Drážďany

VSTUPNÉ: Je-li vstupné uvedeno s lomítkem např. 10 € / 7,50 € znamená druhé číslo zlevněné vstupné (podmínky pro zlevněné vstupné se u jednotlivých akcí liší, většinou jsou slevy poskytované studentům, zdravotně postiženým, nezaměstnaným, výjimečně také seniorům – nárok na slevy je zpravidla nutné doložit průkazem)

Tiráž

Drážďanský zpravodaj - tiráž

Vychází pravidelně. Přímá distribuce.

Vydavatel a redakce

Susanne Arens (dříve Gertoberens) •  Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing DrážďanyTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) www.facebook.com/drazdany.netwww.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany

Kooperační partneři

Dresden Marketing GmbH • Messering 7 • 01067 Dresden | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | www.marketing.dresden.de (DE | EN) | Geschäftsführerin: Dr. Bettina Bunge | Aufsichtsratsvorsitzender: Dirk Hilbert | Amtsgericht Dresden HRB 27229

 

Skyline

NEPOSÍLAT?

Naším cílem je zasílat náš mediální zpravodaj pouze redakcím a novinářům, kteří o něj mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud jej tedy například doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše informace stojí.

V případě, že o danou tematiku nemáte zájem, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT".

Naopak v případě, že se o Sasko a Drážďany zajímáte, můžete nás kdykoliv kontaktovat. Chcete-li napsat obsažnější zprávu či reportáž nebo máte-li nějaké otázky, budeme velmi rádi, pokud se na nás obrátíte a vynasnažíme se Vám sehnat potřebné kontakty, informace či materiály (kontaktní údaje najdete v úvodu tohoto e-mailu).