Foto: Pravá drážďanská štola s pečetí a označením EU © Schutzverband Dresdner Stollen e.V., K. Grottker

Pouze štoly označené drážďanskou štolovou pečetí jsou ty pravé drážďanské vánoční štoly.

Pravá drážďanská štola obsahuje přesně dané ingredience. V kvalitě, kterou známe dnes, se drážďanská vánoční štola peče teprve od 20. století. Na její výrobu se používají pouze vysoce kvalitní, ušlechtilé suroviny a vybrané přísady.  Výsledkem je harmonická kompozice z rozinek, másla, sladkých a hořkých mandlí a kandované pomerančové a citrónové kůry, které se dávají do těsta spolu s moukou, vodou a kvasnicemi a špetkou soli. Pravá drážďanská štola je štola rozinková a musí obsahovat minimálně 650 gramů rozinek na kilogram mouky. Říká se také, že tvar drážďanské vánoční štoly pokryté silnou vrstvou moučkového cukru připomíná narozeného Ježíše zabaleného v šátku.

Pravá štola se prodává pod chráněnou známkou »Dresdner Christstollen®« a na důkaz, že se jedná o nefalšovanou drážďanskou štolu, je každý její bochánek označen zlatou pečetí se Zlatým jezdcem, který představuje saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného. Druhou významnou insignií drážďanské štoly je evropské chráněné zeměpisné označení – žlutá a modrá kruhová pečeť Evropské unie označuje produkty a potraviny, které jsou spojeny s určitým regionem. Drážďanská štola s názvem »Dresdner Christstollen®« a se zlatou pečetí se smí vyrábět pouze v Drážďanech a jejich bezprostředním okolí.

O ochranu tradice drážďanské vánoční štoly od roku 1991 pečuje ochranný svaz Schutzverband Dresdner Stollen e.V., který uděluje pečeť kvality jako certifikát pravosti. Pouze štoly zhruba 130 pekařů a cukrářů z Drážďan a jejich okolí, které jsou ručně vyráběny a splňují vysoké kvalitativní nárok, obdrží pečeť a smí nosit název Dresdner Christstollen®.

www.dresdnerstollen.com (CZ | EN | DE)

DE: Dresdner Christstollen®, Das Stollensiegel, Schutzverband Dresdner Stollen e.V.

CZ: štola, kreativní překladatelské duše někdy říkají "drážďanská vánočka", vánočka je ale nadýchaná a z jemného kynutého těsta, štola nikoliv...

Poměr surovin v pravé drážďanské štole

Foto: Pravá drážďanská štola s pečetí musí obsahovat 650 gramů rozinek na 1000 gramů mouky © Schutzverband Dresdner Stollen e.V.

Tato grafika znázorňuje poměr jednotlivých surovin potřebných pro výrobu pravé drážďanské štoly. Na 1000 gramů mouky připadá 500 gramů másla, 650 gramů rozinek, 200 gramů kandované pomerančové a citrónové kůry, 150 gramů sladkých a hořkých mandlí, 30 gramů rumu, 120 gramů moučkového cukru na posypání štoly a zhruba 20 gramů koření.