Památník Pirna-Sonnenstein připomíná oběti zavražděných v rámci nacistického programu EUTANAZIE. Foto © Jürgen Lösel

Nedaleko Drážďan stojí památník vyhlazovacího zařízení nacistického plánu pod krycím názvem "Eutanazie". V letech 19401941 tu zemřelo v plynové komoře asi 15 tisíc žen, mužů a dětí. Ve sklepeních budovy jsou bývalé pozůstatky plynové komory, obou spalovacích pecí a komína. Ve vzpomínkové části jsou ve dvou místnostech připomenuta jména a životní osudy obětí. Setkáte se tu například s portrétem Roberta Kleina, českého vlastence židovského původu, poslance, odboráře, antifašisty a otce, který tu byl zavražděn 15. července 1941.


Budova dnešního památníku vznikla v letech 19001901 jako součást léčebného a pečovatelského ústavu. Nacistická "Organizace T4" nechala roku 1940 přestavět sklepní prostory pavilonu na místo určené k systematickému vyvražďování. Pracovníci této organizace zde zřídili plynovou komoru, dvě kremační pece a komín. Cílem bylo usmrtit osoby "nehodné žití", později i vězně z koncentračních táborů.  

Pohřebiště na svazích Labe

Spalovači mrtvol ve vyhlazovacím zařízení sypali část popela z ostatků obětí bez jakékoliv piety na svahy za budovou, ve které docházelo k usmrcování. Poté, co se zde přestalo s likvidací osob, nalezla tu své místo i suť ze stržených spalovacích zařízení. Informace o těchto událostech zůstaly v zapomnění a stráň naprosto zarostla. Teprve po roce 2000 přinesly archeologické vykopávky četné předměty tvořené zejména zbytky pecí či osobní předměty obětí. 2. listopadu 2011 zde bylo za velké účasti pozůstalých i široké veřejnosti zasvěceno důstojné pohřebiště.

Podrobnosti o památníku

KDY: pondělí – pátek 9–16 h | sobota, neděle a svátky 11–17 h | Každou sobotu od 14:30 komentovaná prohlídka v německém jazyce

VSTUPNÉ: zdarma 

DOPRAVA: Příjezd po B 172 směrem Pirna-Sonnenstein. U vjezdu do areálu se nalézá parkoviště. | Od autobusového nádraží linkovým autobusem HPS nebo regionálními autobusy linek 241, 245, 246 až ba zastávku "Landratsamt". | Pěšky od nádraží (cca 2 km) vystoupat na pevnost Sonnenstein.

České překlady německých textů najdou návštěvníci v mediálních stanicích na stálé výstavě v podkroví budovy.

INFO: www.stsg.de/cms/pirna/startseite (DE) | www.drazdany.info/pamatnik-pirna-sonnenstein (CZ)

Památník Pirna-Sonnenstein

Náměstí Markt v Pirně © Dauterstedt, Stadt Pirna

V Pirně se koná pětkrát do roka při různých příležitostech prodejní neděle. V tyto neděle jsou otevřené obchody vždy od 13 do 18 hodin a probíhají doprovodné akce s bohatým programem.

Výhled z pevnosti Sonnenstein © KTP GmbH, Jens Dauterstedt

Od 5. 5. do 29. 9. můžete v bastionech pevnosti Sonnenstein zhlédnout výstavu zvířecích soch. Tzv. »Skulpturensommer« čili »Sochařské léto« je na tomto místě každý rok. Cesta nahoru na pevnost Sonnenstein je zároveň i nádhernou procházkou. Lemují ji informační tabule o historii města a pevnosti ve třech jazycích, kromě němčiny a angličtiny také v češtině. Odměnou za stoupání po terasách a schodištích je jedinečný výhled z hradeb na historické jádro Pirny. Druhý díl výstavy bude od června 2019 umístěn v Růžové zahradě děčínského zámku.

V zrekonstruovaném loveckém zámku »Jagdschloss« v Graupě u Pirny se nachází interaktivní muzeum Richarda Wagnera. Kromě stálé expozice nabízí muzeum řadu tematických výstav, vzdělávacích programů, čtení a poslechů.

S pomocí moderních prezentačních technik jsou tu Wagnerova díla probuzena k životu a návštěvník je může přijímat všemi smysly. Každý výstavní prostor má své téma a barevný design.

Parkování v Pirně © SEP Pirna

Kde se dá v Pirně nejlépe zaparkovat? Nejlépe v některém ze zdejších nadzemních parkovišť (německy Parkhaus). Přímo na ulici je totiž parkování časově omezené na maximálně dvě hodiny (cena za hodinu 50 centů nebo 1 euro). Nadzemní garáže se nacházejí na okraji historického centra. Kolem historického náměstí Markt jsou převážně jen úzké uličky, které jsou buď pro auta kompletně uzavřeny, nebo je zde jen jednosměrný provoz. Nejvýhodnější je parkovat v jedné ze dvou centrálně ležících nadzemních parkovišť, a to buď v garáži Parkhaus "Stadtmitte" (P5) nebo v garáži Parkhaus "Steinplatz" (P3). Celodenní parkování tu stojí 7 euro. Garáž Parkhaus P1 "Altstadt" stojí na celý den 11 euro. Parkoviště Parkhaus "Steinplatz" (P3) a Parkhaus P1 "Altstadt" jsou obě otevřená i v neděli.

Garáž Parkhaus "Stadtmitte" (P5) je lehké najít, protože leží přímo na silnici B 172. Vjezd je z ulice Robert-Koch-Strasse. Se svými 510 parkovacími místy je to zároveň i největší kryté nadzemní parkoviště v Pirně. Volné místo k parkování tu najdete kdykoliv bez problémů. POZOR - parkoviště je v neděli zavřené. 

Letní soutěž ve skákání z můstku na plovárně v Pirně (Sasko)© Geibeltbad Pirna

Bazénový a wellness komplex Geibeltbad Pirna nabízí relax i zábavu pro celou rodinu. V areálu se nachází vnitřní i venkovní bazény s masážními tryskami, perličkami, divokou vodou i brouzdalištěm pro děti, 10metrový skokanský můstek, 50metrový bazén, 🏊‍♀️ obří 100 metrů dlouhý tobogán, ale také obrovský saunový areál s párou a velkým výběrem různých druhů saun. 🌊 V létě je otevřená atraktivní slunná zahrada s lehátky a slunečníky. ⛱️☀️ Za návštěvu stojí také samotné město Pirna se svým historickým náměstím a uličkami.