Muzeum Bauhaus ve Výmaru otevřené v roce 2019. Foto: Thomas Müller © weimar GmbH

Ve Výmaru v německém Durynsku byla založena jedna z nejvýznamnějších škol moderního umění, designu a architektury »Bauhaus«. K příležitosti stého výročí bylo ve městě otevřeno velké nové muzeum Bauhausu.

Impozantní "kostka" představuje na čtyřech poschodích jednu z nejvýznamnějších sbírek Bauhausu na světě. Výstava se zaměřuje jednak na ikony designu, jednak na dosud nezveřejněné dobové dokumenty. V blízkosti, na rozhraní mezi historickým Výmarem a bývalým nacistickým komplexem »Gauforum«, bylo otevřeno i »Neues Museum« (Nové muzeum) s expozicí rané moderny.

Místa spojená s Bauhausem jak ve Výmaru, stejně tak i v Desavě (Desau), kam byla škola později přesunuta, jsou od roku 1996 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Výmar je reprezentován hned třemi objekty: Hlavní budovou univerzity Bauhaus Výmar, bývalou Školou užitého umění a budovou vzorového domu Haus Am Horn, který reprezentoval tehdejší představu moderního bydlení ve stylu Bauhaus.

Bauhaus ovlivnil i českou a slovenskou avantgardu. V Brně najdeme kupříkladu slavnou vilu Tugendhat, kterou navrhl architekt a poslední ředitel výmarské školy Bauhausu Ludwig Mies van der Rohe. Na Slovensku na Bauhaus navázala v letech 1928 až 1939 bratislavská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (SUR). 

Hlavní informace

KDY: 9:30–18:00, úterý zavřeno

KDE: Stéphane-Hessel-Platz 1, Weimar

VSTUPNÉ: 10/7 €, školáci a studenti (16–20 let) 3,50 € | Vstupenky je možné koupit online: tickets.klassik-stiftung.de

Aplikace »Bauhaus+« ke stažení App-Store (iOS) | Playstore (Android) | www.klassik-stiftung.de/museen-orte (DE) |  www.drazdany.info/bauhaus (CZ)

Bauhaus na mapě