Výstava na zámku Albrechtsburg v Míšni © Albrechtsburg Meissen

Na hradě Albrechtsburg, který se tyčí nad Míšní, vznikla před 300 lety první porcelánová manufaktura v Evropě. V roce 1710 zde začalo vítězná výroba míšeňského porcelánu. V roce 2010 si toto výročí připomínáme zvláštní výstavou "Stein der Weis(s)en (Bilé Zlato)“, která je k vidění přesně tam, kde vše začalo - na hradě Albrechtsburg.

Alchymista Johann Friedrich Böttger hledal "Kámen mudrců“ tj. substanci přeměňující neušlechtilé kovy ve zlato. Marně. Ale místo toho nalezl arkanum, evropský protějšek čínského porcelánu. Pomocí živlů půda, oheň, voda a vzduch tak z hrubého, tvrdého kamene vznikl skvost – jemný, filigránský, zářící porcelán. (Vysvětlení: "Kámen mudrců“ znamená "Stein der Weisen“, weise = moudrý, weiß/weiss = bílý)

Kurfiřt August Silný chtěl, aby manufaktura porcelánu byla v bezpečí a vybral hrad Albrechtsburg. Výstava "Stein der Weis(s)en (Bilé Zlato)“ živě přibližuje dějiny objevení porcelánu a jeho produkce za zdmi hradu Albrechtsburg. U příležitosti jubilea se podařilo získat vybrané kousky míšeňského porcelánu, které se tak vracejí na místo svého vzniku, a z důstojného hradu tak dělají zámek porcelánu. Jubilejní výstava "Stein der Weis(s)en (Bilé Zlato)", která má na plochu 3000 m2, stalo 2 miliony eur.

Témata výstavy

"Experiment a výroba - Albrechtsburg jako první výrobce evropského porcelánu“

Tato výstava představuje komplexní dějiny výroby míšeňského porcelánu, tj. nejen vlastní provoz manufaktury na hradě, ale i tehdejší ekonomické a společenské podmínky.

 

"Umění a komerce: míšeňský porcelán v 19. století“

Velký ekonomické rozmach zažila manufaktura v 19. století. Tuto bohatou epochu míšeňské výroby porcelánu názorně přibližují okázalé vázy, malé šálky s krajinomalbou a nádherné servisy.

 

"Neviditelná manufaktura“

V letech 1710 až 1863 byl Albrechtsburg asi nejzvláštnějším místem pro porcelánovou manufakturu, navíc první v Evropě. Dnes už nic nepřipomíná oněch prvních 153 let plných úsilí a tvrdých pracovních podmínek. Pomocí exponátů a multimediálních prostředků si však na jubilejní výstavě můžete tuto "neviditelnou manufakturu“ živě představit.

 

Zapojte smysly – sluch, čich a hmat

Na speciální platformě se návštěvník ponoří do zvuků, pachů a vibrací, které byly kdysi na hradě všudypřítomné. Slyšíme např. hluk stoupovny, ve které se tenkrát drtily suroviny, nebo různé zvuky při vytáčení a broušení porcelánu. Prostorový zážitek – Presslerovy výkresy Presslerovy vykresy z 19. století jsou základem pro interaktivní model o velikosti cca 5 x 3 m, který zobrazuje hrad a sousední budovy v době provozu manufaktury a ukazuje jednotlivé stanice výroby porcelánu. Můžeme si tak uvědomit velikost a komplexitu celého tehdejšího areálu.

 

Pusťte se experimentu

Návštěvníci se v jedné části výstavy mohou vžít do role Johanna Friedricha Böttgera: virtuálně jsou zde k dispozici nejrůznější přísady, které Böttger používal pro svou porcelánovou recepturu. Každý návštěvník si tak může otestovat specifickou recepturu a pokusit se tak experimentálně vyrobit porcelán. Zjistíte, že receptura musí být naprosto precizní. Pokusy doprovází virtuální laborant, který poskytuje i tipy a rady.

Hlavní informace o výstavě »Stein der Weis(s)en (Bilé Zlato)«

KDY: 08.05.–31.10.2010 | denně 10–18 h, středy 10-21 h

KDE: Albrechtsburg Meissen, Domplatz 1, 01662 Meißen

VSTUPNÉ: 8 € / 6 €

SERVIS: www.der-stein-der-weissen.de/cs (CZ) | www.schloesserland-sachsen.de (CZ)

JAZYKY: tabulky ve výstavě (DE | EN), audioguidy (CZ | DE | EN)

Poloha na mapě